Wielkość prostaty najłatwiej i najszybciej, bo już podczas wizyty u lekarza, można określić po badaniu metodą per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Badania nie należy się obawiać, ponieważ zazwyczaj nie jest ono bolesne. Może ono być nieco krępujące, ale dla lekarza to standardowa czynność służąca diagnostyce.
Wykonuje się także test poziomu PSA, charakterystycznego dla prostaty białka obecnego we krwi. Ważne jest aby na pobranie krwi zgłosić się najpóźniej 48 godzin po badaniu per rectum, gdyż stymulacja prostaty powoduje wzrost PSA, co może zafałszować wynik. Wysoki poziom PSA towarzyszy często chorobie nowotworowej gruczołu.
Wielu lekarzy uważa, że nie jest to badanie zupełnie miarodajne, bo podwyższony poziom PSA występuje u ponad 25 % mężczyzn bez nowotworowego rozrostu i na odwrót. U pacjentów z rakiem nie notuje się podwyższonego PSA. W przypadku podejrzenia nowotworu badaniem uzupełniającym jest oznaczenie we krwi kwaśnej fosfazy sterczowej – PAP.
Dostrzega się zależność dobrej kondycji fizycznej z procesem przerostu prostaty. Mężczyźni uprawiający sporty i dbający o właściwą dietę mają mniej problemów związanych z tym gruczołem. Pomocna jest dieta składająca się z dużej ilości warzyw i owoców, pieczywa, kasz i makaronów z pełnego przemiału, półtłustego nabiału, oliwy z oliwek i orzechów. Bardzo cenne są pomidory, pestki dyni oraz zioła – pokrzywa i siemię lniane.