Istnieją różne stopnie tej nieprawidłowości. We wnętrostwie prawdziwym jądra nie można zobaczyć, ani wyczuć. Przyczyna tego stanu mogą być czynniki mechaniczne albo hormonalne. Nieprawidłowe, niecałkowite lub zatrzymane zstąpienie jądra oznacza, że jądro tylko częściowo zstąpiło do moszny z powodu mechanicznej przeszkody w jego przejściu.
Jądrem ektopicznym albo nieprawidłowo położonym nazywa się jądro, które przemieściło się i zstąpiło niewłaściwą drogą, umiejscawiając się nie w mosznie, lecz np. na wewnętrznej powierzchni uda lub ponad spojeniem łonowym.
Tak zwane jądro ruchome albo wędrujące jest prawidłowo usytuowane w worku mosznowym, ale w pewnych okolicznościach (np. podczas ciepłej kąpieli) może się cofać do kanału pachwinowego lub jamy brzusznej wskutek zaciśnięcia mięśni krocza. Ten łagodny na ogół stan, nazywa się również wnętrostwem rzekomym, zwykle ustępuje samoistnie, nie naruszając budowy narządów płciowych i czynności seksualnych. W czasie starannego badania można rozróżnić jądro niezstąpione i wędrujące.
W prawdzie niektóre postaci wnętrostwa nie mają wpływu na funkcje seksualne i płodność, jednak wnętrostwo prawdziwe sprawia, że jądra rozwijają się gorzej i nie produkują żywotnego nasienia. Jeżeli dziecko nie zostanie w porę poddane leczeniu, grozi mu w przyszłości bezpłodność. Mężczyźni obciążeni tą wadą jąder częściej zapadają na raka tego gruczołu, powinni więc dbać o samokontrolę i poddawać się badaniom.