Męskie przekwitanie płciowe, inaczej andropauza, jest typowym objawem starzenia się organizmu. Spowodowane jest powolnym wygaszanie wydzielania hormonów przez jądra. Proces ten ma ogromny wpływ na stan psychiczny i cielesny mężczyzny. Pomimo to płodność u mężczyzn zachowuje się do późnej starości.
Do przekwitania dochodzi zazwyczaj po ukończeniu 50 roku życia, ale okres ten zależy od indywidualnych cech osobniczych. Przekwitanie następuje wcześniej, jeśli czynność jąder była słaba w całym okresie dojrzałości płciowej. Natomiast stopień odczuwania objawów jest duży jeśli czynność jąder i kory nadnerczy jest słaba, ponieważ to one wyrównują niedobory hormonalne. Wielu mężczyzn w tym okresie wymaga leczenia.
Objawami andropauzy jest obniżona potencja, a także osłabienie odczuć seksualnych. Do częstych symptomów należy też obniżenie sprawności fizycznej, umysłowej i siły mięśni. Następuje pogorszenie pamięci i koncentracji oraz kojarzenie i refleks. Czasem obserwuje się objawy nerwicowe, drażliwość, depresja, zaburzenia snu.
Odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brodawek piersiowych stwarza wrażenie ginekomastii. Prącie staje się wiotkie i obkurczone, a w szczególnie nasilonych przypadkach dochodzi do uderzeń krwi do głowy, pocenie się oraz uczucie zimna. Badania krwi wykazują obniżenie poziomu testosteronu.
Zaleca się w tym okresie prowadzenie higienicznego trybu życia, obniżenie wagi ciała, unikanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz unikanie używek. Wskazany jest ruch na świeżym powietrzu.