Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Według badań zagrożonych ta chorobą jest 1 na 11 mężczyzn, zwykle po 65 roku życia, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.
W Polsce rak prostaty zajmuje 3 miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory. Wczesnymi objawami raka prostaty są trudności oddawania moczu, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, częste oddawanie moczu zwłaszcza w nocy. Może wystąpić ból albo pieczenie, krew w moczu, tępy przewlekły ból w dolnym odcinku kręgosłupa, miednicy mniejszej lub w górnych partiach ud.
Wskazane jest aby mężczyźni powyżej 40 roku życia poddawali się corocznym badaniom wykluczającym raka gruczołu krokowego. W wypadku podejrzenia raka wskazane jest wykonanie badania USG przez odbytnicę, wykonanie tomografii komputerowej lub badanie rezonansem magnetycznym.
Żadne z wymienionych badan nie pozwala jednak na pewne rozpoznanie raka, które musi być potwierdzone badaniem mikroskopowym tkanki pobranej z podejrzanej zmiany w gruczole krokowym. Po rozpoznaniu raka konieczne jest wykonanie badan kośćca w celu wykluczenia przerzutów.
Operacja usunięcia gruczołu krokowego tzw. prostatektomia w ponad 90 % przypadków może prowadzić do całkowitego wyleczenia, jeśli zmiany ograniczają się do gruczołu krokowego. Radioterapia jako jedyne leczenie jest stosowana w bardzo wczesnych postaciach raka. Leczenie hormonalne oraz leczenie lekami przeciwnowotworowymi pozwala na opanowanie nieraz na długi okres.