Choroby andrologiczne


żylaki powrózka nasiennego są to poszerzone żyły wyczuwalne u góry worka mosznowego, najczęściej po jednej stronie. Nie leczona dolegliwość może być przyczyną niepłodności, wymagają precyzyjnej diagnostyki USG. Rozległe żylaki leczy się chirurgicznie.

Choroby andrologiczne

- żylaki powrózka nasiennego są to poszerzone żyły wyczuwalne u góry worka mosznowego, najczęściej po jednej stronie. Nie leczona dolegliwość może być przyczyną niepłodności, wymagają precyzyjnej diagnostyki USG. Rozległe żylaki leczy się chirurgicznie.

- choroby zewnętrznych narządów płciowych np. stulejka. Jest to schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia ściąganie napletka. Choroba zwana załupek to brak możliwości ściągnięcia na żołądź skóry napletka. Może spowodować pieczenie, ból lub stan zapalny.

- zapalenie prostaty zwykle dotyczy starszych mężczyzn i jest związane z rozrostem gruczołu. Powoduje to trudności z oddawaniem moczu, aż do całkowitego zatrzymania włącznie. Przewlekłe stany zapalne to uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu, parcie na mocz, częstomocz, ból w okolicy krocza, ból w trakcie wytrysku lub nawet krew w nasieniu.

- andropauza to inaczej męskie przekwitanie, czyli spadek stężenia męskich hormonów płciowych. Jest to proces powolny i wieloletni, którego najważniejszym czynnikiem jest spadek stężenia testosteronu. Objawia się on obniżeniem popędu płciowego i pożądania, pogorszeniem sprawności fizycznej i psychicznej, niejednokrotnie depresją.

- zaburzenia erekcji i impotencja, która jest całkowitą niemożnością osiągnięcia sztywności prącia. Natomiast trudności z utrzymaniem lub osiągnięciem wzwodu przyjęto nazywać zaburzeniami erekcji.

- niepłodność męska powinna być diagnozowana w każdym przypadku indywidualnie, ponieważ zaledwie 3-5% przypadków stanowią mężczyźni trwale niepłodni.